неділя, 5 березня 2017 р.

Валентин Чемерис «Чорна кішка або магічне число сім"


Мета: вдосконалювати вміння орієнтуватися в структурі тексту, аналізувати й виділяти головне у творі, формувати вміння висловлювати власні судження, оцінювати свої висловлювання та думки інших, аналізувати їх і робити висновки; розвивати зв'язного мовлення, виховувати сумлінне ставлення до обов’язків учнів, відповідальність за свої вчинки і поведінку.
Обладнання: презентація до уроку, картки для роботи в групах, картки для індивідуальної роботи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку:
                   I.              Організація класу.
 — Сядьте зручно, посміхніться і на мене подивіться.
               Девіз уроку.
 — Працюй наполегливо, швидко, старанно,
      Щоб жодна хвилина не втратилась марно.
               Пригадаємо правила роботи на уроці.
* Говорити по черзі, а не всім разом.
* Не перебивати того, хто говорить.
* Дотримуватись правила піднятої руки.
* Поважати всі висловлені думки.

               II.              Мотивація навчальної діяльності.
1) Мовна розминка.
 — Прочитайте загадку в навушниках.
                                      Має вуса, пишний хвіст
                                      І негарну звичку:
                                      Спершу добре він поїсть,
                                      Потім – вмиє личко
.
 — Подумайте, про кого загадка?
 — Прочитайте її (рибкам, півникам, сумно, весело).
2) Довідкове бюро.
 — У нас працює довідкове бюро. Воно приготувало повідомлення про кішок. Послухайте.
                                               Цікаве про котів

               Кіт — це тваринка, яку дуже люблять люди. У світі налічується 28 видів дрібних котів. Коти живуть поруч з людьми  ≈ 5000 років. З цими тваринами пов’язана величезна кількість предметів та прислів’їв. По-різному складалася доля кота. В одних країнах він був священною твариною. В інших — втіленням нечистої сили, і його знищували. Особливо дісталося чорним котам. У фольклорі різних народів можна знайти повір’я, пов’язані саме з чорними котами.
               В Англії вважалося, що чорний кіт приносить в дім щастя.
               За американською народною мудрістю: «Бродячий чорний кіт обов’язково віщує удачу. Якщо чорний кіт прийшов до ваших дверей, впустіть його і будьте до нього добрими».
               Російська прикмета: «Кіт, собака і півень чорної масті оберігають дім від злодіїв».
               А моряки вірять, що якщо на кораблі є чорна, без жодного білого волоска, кішка, то плавання буде вдалим.
               А у нас, в Україні, кіт є, за народним словом, втіленням неочікуваної сварки: «Їм чорний кіт дорогу перебіг!» — говорять про ворогів, які ще недавно були друзями.
               Але є одне спільне для багатьох народів повір’я: «Хто любить і береже котів, того цей хитрий звір оберігає від усякої біди».

 — Що нового, цікавого дізналися про цих тварин?
 — Символом чого є кіт для українців, дізнаєтесь із деформованого тексту.


               В раУкнії ікт є левтіннмя чінеокуноїва кисвар. лАе є едон неспіль ядл габатьох ронавід віпор’я: «оХт лютьби  і жеребе вікот, гото йце рхитий вірз ріобегає дів коїуся діби».

 — Чим є кіт в Україні?
 — Назвіть спільне повір’я для багатьох народів.
 — Чи є у вас кішка?  
 — Як до котів потрібно ставитись? (не кривдити)

3) Розгадування ребусів.

         (сім’я)                                      (всім)                                     (осінь)
 — Що спільного для усіх ребусів? (цифра 7).

4) Хвилинка-цікавинка!
— Які асоціації постають у вашій уяві, коли ви чуєте числівник 7?

5)Робота над прислів’ями. (Робота в групах).
 — Числівник 7 зустрічається у прислів’ях.
 — Утворіть повчальні речення із розсипанки. Поясніть їх зміст.
І група: сім, вовни, наговорив, мішків, та, неповні, всі.
ІІ група: відміряй, разів, сім, а раз, відріж.
ІІІ група: сім, де, господинь, хата, не метена, там.

6) Чи не найбільшою популярністю користується у людей число 7.
 — Виявляється, що числівник сім відповідає обсягу короткотривалої пам’яті людини, тобто це та кількість предметів, яку ми спроможні запам’ятати відразу і на більш-менш тривалий час.

            III.              Повідомлення теми уроку.
 — Сьогодні ми прочитаємо твір Валентина Чемериса.

            IV.              Опрацювання твору В. Чемериса «Чорна кішка, або магічне число сім».
1) Робота над заголовком.
 — Прочитайте назву твору. Поміркуйте, про що може йти мова у цьому творі?
               Валентин Чемерис народився на Полтавщині в 1936 році. Навчався в літературному інституті ім. Горького. Працював в редакціях газет, у видавництві «Промінь». Був головою Спілки письменників України. Написав ряд веселих повістей.
2 )Словникова робота.
 — Сьогодні нам спершу потрібно познайомитись з найважчими словами та висловами. (Читання луною).
НАВМИСНО                                            МОВЧАТИ
КВАПЛИВО                                             СЛІДКУЄ
ОТАКЕЗНИЙ                                           ДОПОМОГТИ
НЕВДАЧА                                                ШВИДКО, ПОСПІХОМ
ПІДСТЕРІГАЄ                                         ВЕЛИЧЕЗНИЙ
ЗАРАДИТИ БІДІ                                      ПОРАЗКА
НІКОМУ АНІЧИЧИРК                            СПЕЦІАЛЬНО
ШЕРСТЬ НАЇЖАЧИТЬ
 — У лівій колонці слова з тексту, а в правій — їх пояснення. З’єднайте їх. (Завдання виконуємо в парах).
 — Перевіряємо («буксиром»).
3) Первинне ознайомлення з твором.
 — Починаймо знайомство з текстом. Слухаємо уважно та подумаємо над питанням: «Який за жанром це твір: казка чи оповідання?»
 — Читає вчитель (ст.128).
               * З якими словами міг звернутися Василько до жінки?
 — Чи справдиться ваше передбачення, зараз дізнаємося. Слухаємо далі (діалог між бабусею і хлопчиком).
 — Чи справдились ваші передбачення?
 — Що ж порадила бабуся нашому герою?
 — Як ви гадаєте, чи зробить Василько все так, як порадила йому бабуся?
 — Ст. 130. Зараз дізнаємось, чим закінчилась історія.

4) Перевірка сприймання і усвідомлення твору.
 — Сподобався твір?
 — Хто головний герой? (Василько) Назвіть інших дійових осіб? (Жінка, вчителька)
 — Який це твір за жанром? Казка чи оповідання? Доведіть.
 Оповідання — це художній твір прожиття реальних героїв.
* У яку прикмету вірив Василько?
* Звідки він її дізнався?
* Поміркуйте, чи добре хлопчик вивчив правила? З чого видно?
* Чому жінка сказала, що «один» — число просте, а «сім» — магічне?
* Що насправді допомогло Василькові? (Працелюбність, наполегливість)
* У  чому полягає магія числа «сім»?

                V.              Фізкультхвилинка.
 — Для заряду бадьорості, енергії та сили фізкультхвилинку жваво починай!


            VI.              Робота над твором.
1) Читання комбінованим способом.
1 абзац.                         Читаємо «ланцюжком».
2 абзац.                         Читаємо за диктором.
Ст. 128 (до кінця)          Продовжуємо читання «ланцюжком» до слів: «не до сміху».
Ст. 128-129                   Читаємо «бджілками» та підготуємось до читання в особах.
 — Читаючи, зверніть увагу, з якою інтонацією слід вимовляти слова Василька? (Із сумною, стривоженою).
 — Скільки осіб потрібно для читання в особах? (3 – автор, хлопчик, жінка).
 — Дочитайте оповідання мовчки та поміркуйте, чого нас навчає оповідання?

2) Вибіркове читання.
 — Коли Василькові перестало щастити? Прочитайте, як хлопчик зустрічався щоранку з чорною кішкою (ст. 128).
 — Знайдіть речення, в яких описано хазяйку Пуми? (ст. 128)
 — З яким проханням звернувся Василько до неї? (ст. 129)
 — Які слова треба було промовити, і що зробити Василькові, щоб чорна кішка не зурочила?

3) Гра «Розвідники».
 Продовження уроку грою «Розвідники».
 — Скільки разів у тексті зустрічається слово «Пума»?
   Увага! Знайдіть ст. 130 (вірш).
 — Знайдіть найдовше слово (запаморочили).
 — Знайдіть односкладні слова (і, не, щоб, сім, тьху).

4) Встановіть послідовність подій (самостійно).
… І щоб ви думали: найвищу оцінку одержав!
… Знову ти, Михайле, не вивчив відмінки іменників.
… Твоїй біді можна зарадити.
… А Василько мовчить. Таємниця ж!
… Двері йому відчинила незнайома жінка.
… Як у дворі перестала з’являтися Пума, Василькові перестало щастить.
 А яке маг… магічне слово? Скажіть, будь ласка!
               Перевіряємо грою «оплески».

        VII.              Підсумок уроку.
 — Який висновок ви можете зробити з сьогоднішнього уроку?
 — На кого потрібно розраховувати у житті?
               Вдячна за продуктивну працю. Ми багато зробили, завдяки вашій старанності та уважності.

Домашнє завдання диференційоване:
* написати «лист Василькові;
* переказувати від свого імені;
* читати та відповідати на питання.



       На завершення раджу всім запам’ятати наступне:
                            Прикметам вірити не треба,
                            А більше, діти, вірте в себе!
                            Повірте в розум, працю, силу —
                            І найчорніший кіт — безсилий.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар