неділя, 5 березня 2017 р.

М.Слабошпицький «Хлопчик Валь». Урок читання 4 клас

Тема:М.Слабошпицький «Хлопчик Валь»
  Мета: продовжити ознайомлення учнів з особливостями жанру літературної казки; учити самостійно визначати головну думку художнього твору, аналізувати зміст прочитаного; розвивати та удосконалювати техніку читання прозових творів насичених діалогами;виробляти навички чіткої і виразної вимови; вчити голосом, інтонацією передавати настрій дійових осіб; характеризувати дійових осіб, виховувати доброту, чуйність, ввічливість,любов до братів наших менших.
  Обладнання: малюнки гнома, собаки, хлопчика, технічні засоби,мультимедійна презентація, конверти для роботи в групах,
картки з тестами.
Тип уроку:комбінований.

                                    Хід уроку:

 І. Організація класу до роботи.

 - В класі багато гостей .
Скажемо їм : « Добрий день».

Пригадаємо девіз нашого уроку.

 Пролунав уже дзвінок, починаємо урок.
Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі діти просто молодці.

Сядьте зручно, посміхніться.
І на мене подивіться.

-         Повторимо  правила роботи на уроці.
·        Говорити по черзі, а не всім разом.
·        Не перебивати того, хто говорить. 
·        Дотримуватися «правила піднятої руки».
·        Поважати всі висловлені думки.








II Мовна розминка.

1)    Читання « бігцем по доріжці»  ( хвилькою ).

   вма вмо вми вму вмі
спра                                     здра
спро                                     здру
спри                                     здро
спру                                      здри
спрі                                       здре                  
         ква кво кву кви кві



2) Вправа «Спотиканка» .
-         Читаєм чітко і швидко.

Казка                      казкар                     казочка                     казковий
Казка                     пушкар                    ласочка                     казковий
Качка                     казкар                     казочка                      квітковий
Казка                      казкар                     кізочка                      казковий
Казка                      пекар                      казочка                      казковий


-         3) Прочитайте  «пірамідку»  слів .  
        Каз ▪  ка
     Каз        кар
   Каз            очка
Каз                итися
Каз                    ковий

-         Колективне читання, читання дівчатками, хлопчиками.

·        Зачитайте іменники, дієслово, прикметник.

-         Яке слово зайве ? ( Казитися.) Воно означає… ( бешкетувати ).
-         Як називається решта слів ?  ( Решта слів споріднені. Мають спільний корінь, спільне значення.)
-         Що таке казка ? ( Вигадана історія із щасливим кінцем і обов′язковою перемогою добра над злом.)
-         Ми продовжуємо мандрувати країною казок.



4) Вправа «Дешифрувальник».
- Виконаємо вправу «Дешифрувальник».  Прочитаємо слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів.


Казка вигадка та в ній щось повчальне зрозумій.

-         Як ви розумієте цей мудрий вислів ?
·        Читання рибками, півниками, сумно, весело.

5) Гра «Продовж речення».
Зараз пограємо у гру «Продовж  речення…». Я називаю початок речення, ви його закінчуєте.

Ø Казки, які мають автора, називаються…(літературними).
Ø Казку «Лисичка-кума» написав… (Іван Франко)
Ø Лисичка-кума разом з Вовчиком-братиком садили на нивці…(картоплю)
Ø Лисичка сховалася від Вовчикового гніву…(у норі)
Ø Автором казки «Біда навчить» є… (Леся Українка)
Ø Головною дійовою особою казки є… (горобчик)
Ø Горобчика навчила розуму …(біда)


6) Робота над деформованою загадкою.

- Прочитайте деформовану загадку  та дізнайтесь про кого піде мова на уроці.
                  тХо це ?

Двень     вочмить, новчі  мотьвчи,
Отх од гопосряда едй, атинз  єад.


Вдень мовчить,вночі мовчить,
Хто до господаря йде, знати дає.(Собака)


7)  Довідкове бюро.
- Працює довідкове бюро. Воно підготувало цікаву інформацію про собак.
 Знавець №1
На думку вчених, усі породи цієї тварини, які є зараз на Землі, походять від свого дикого предка - вовка, 10 тисяч років тому, почали ловити вовченят і приручати. Людям подобалися ці сильні і розумні звірі. Завдяки доброму нюху, слуху і спритності ці приручені тварини допомагали людям полювати.

Знавець №2
Пройшли сотні років, і цих приручених вовків стали називати по - іншому, бо вони стали уже свійськими. А нині ми маємо чимало різних порід собак, іноді таких несхожих між собою.
Знавець №3
Мексиканська собачка чи-хуа-хуа, дуже маленька, її  можна посадити в склянку, а  ось дог або сенбернар величиною з теля.
Людиною виведено більше 300 порід цих тварин: мисливських, службових, кімнатних.
                                                Знавець № 4
У собак 42 зуби. Шість пар гострих різців спереду. Дві пари великих іклів.
Собаки вміють сміятися. Їх сміх – це пирхання, що повторюється.

III. Повідомлення теми і мети уроку.
-А  щоб автора назвати, треба теж поміркувати, пройшовши лабіринт.



Повідомлення про письменника.
Михайло Федотович Слабошпицький народився 28 липня 1946 року,на  Черкащині .
Закінчив факультет журналістики Київського університету, працював кореспондентом.
 Михайло Слабошпицький – директор ради Міжнародного конкурсу з української мови імені П.Яцика, ведучий радіопрограм.
Полюбляв писати про природу та тварин. Він є автором майже сорока книжок, лауреатом дванадцятьох літературних премій, його твори перекладено багатьма іноземними мовами.


Вправа ,,Дешифрувальник “.
-         Прочитаємо назву казки, викинувши літери, що повторюються.

ХЛЗЗОПЗЗЧИК
ЗЗВАЗЗЛЬЗЗ

- Ми будемо працювати над казкою М. Слабошпицького «Хлопчик Валь». 

IV.Опрацювання казки М. Слабошпицького «Хлопчик Валь».
1.Словникова робота.
 У казці зустрінуться такі слова.

Тлумачення незрозумілих слів ( луною ).

ЗАМШІЛИЙ –порослий мохом.
КРИВДНИК – той, хто ображає інших, завдає болю, несправедливо ставиться до інших.
НЕРОЗЛИЙВОДА – справжні вірні друзі.
СІРООКИЙ – той, у кого сірі очі.
НАЙЗАПОВІТНІШЕ –  те, яке ти дуже хочеш щоб здійснилося.
ВІДДАНІ – вірні, незрадливі.

2. Слухання аудіо запису казки.
- Покладіть голівки на долоньки і уважно послухайте казку. Запам′ятайте, хто головні герої казки.
3.Первинне сприймання і усвідомлення твору.
- Сподобалась казка ?
- Хто головні герої казки ?
- Назвіть інших дійових осіб.
 - Чому це казка ?
- Що вам сподобалось у казці ?
- Коли ви хвилювались ?
- Коли раділи ?
- Про що мріяв хлопчик ?
- Звідки хлопчик дізнався про собак ?
- Куди Валь пішов шукати собаку ?
- Що пообіцяв хлопчику Валь ?
- За якої умови ?
- Чи здійснилось бажання хлопчика ?


4.Фізкультхвилинка

Для заряду бодрості, енергії та сили
Фізкультхвилинку жваво починаєм.


5. Повторне читання казки  учнями комбінованим способом.

Читання ланцюжком.
Читання діалогу в особах.

-         Пропоную прочитати діалог в навушниках та підготуватися до читання в особах.
-          Скільки осіб потрібно для читання в особах ?
-         З якою інтонацією треба читати слова хлопчика? ( Сумно.)
-          А слова Гнома ? ( Весело, радісно. )

Читання за диктором.
Читання ланцюжком.
 Читання буксиром.
Читання колективно.
Читання бджілками.
6. Перевірка розуміння  прочитаного тексту у вигляді тестування.
- Чи зрозуміли ви зміст прочитаної казки, ми з вами перевіримо, використовуючи  тести.

                                         Тести.

1. Яке найзаповітніше бажання було у хлопчика?
а) мати цікаву книжку         ;б) мати розумного собаку;
в) мати багато друзів.

2. Кого зустрів хлопчик у лісі?
а) товариша;           б) диких тварин ;          в) Гнома – чарівника.

3. Яким був собака, котрий з'явився перед хлопчиком?
а) великим і волохатим ;               б) маленьким і волохатим   ;
в) великим, чорним.

4. Чому собака жив самотньо в лісі?
а) він любив бути самотнім  ;    б) утік від жорстокого хлопчика
в) заблудився і не міг повернутися до господаря.

5. Як склалися відносини між хлопчиком Валем і собакою?
а) вони не зустрічалися          ;   б) вони інколи зустрічалися у дворі
в) вони стали друзі – нерозлийвода.

6. Що засуджується у казці?
а) неслухняність;      б) байдужість;      в) жорстокість до тварин.

7. Яке прислів′я стосується прочитаної казки, відображає головну думку ?
а) Нема друга – шукай, а знайшов – бережи.
б) Друга за гроші не купиш .
в) Дружба – велика сила.

7.  Взаємоперевірка.



8.  Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Знайдіть і зачитайте у казці речення в якому описується хлопчик
-Що хлопчик знав про собак?(З книжок Валь, узнав, що ці тварини – дуже розумні і віддані друзі)
- Зачитайте, що гном розповідає про себе. Як Гном пояснив, для чого він живе?Знайдіть у тексті і зачитайте.
-Прочитайте розповідь Гнома про собаку, який самотньо жив у лісі.
-Що Гном розповів собаці про хлопчика? (Хлопчик добрий і чемний давно хоче дружити з розумним собакою)
- Зачитайте опис дятла .
-Прочитайте, як стали жити Валь і собака.

9.  Гра «Розвідники».
- Порахуйте, скільки разів на ст. 97 зустрічається слово:
1варіант – Валь ( 7 )
2 варіант – Гном ( 10 )

-         Чи всі людські бажання без винятку  виконував  би Гном ?
-         Чи виконає Гном бажання жорстокої, жадібної , заздрісної людини ?
-         То до яких людей приходить Гном  і виконує їхні бажання ?

10.  Гра « Хто це сказав ?»
- Я шукаю собаку.
- Я найстаріший і найдобріший. Я все знаю і все можу.
- Ти чого тут ходиш, хлопчик Валь ?
- А  чому у тебе такі сумні очі ?
- Я живу для того, щоб виконувати людські бажання .
- Ти найкращий собака у світі Давай дружити.

V. Закріплення, систематизація та узагальнення.

1. Робота в групах .
Нам прислали з лісу чарівні конверти від Гнома.
Об′єднаймося у групи, щоб їх виконати.

 І група .- Дайте характеристику Хлопчику Валю.
Хлопчик (маленький,сіроокий,читає книжки,добрий,чемний,має добре серце…)
ІІ група . .- Дайте характеристику Гному-чарівнику.

Гном-чарівник(найстаріший,найдобріший,знає людську мову , живе,щоб виконувати бажання…)
ІІІ група . - Дайте характеристику собаці.
Собака(самотній,великий,волохатий,сумний,розумний,відданий друг…)
ІVгрупа. – Складіть план прочитаної казки.
    V група.  - Яку життєву позицію мають герої казки?

З′єднайте частини речень.
Хлопчик Валь –                 приносить  людям задоволення і щастя.          
Гном-чарівник –                допомагає  тим,  у кого добре серце.
 Собака –                          має добре серце,  робить добро для оточуючих.

2. Презентація виступів.

  Хто з дійових осіб казки вам сподобався найбільше? За що?
-Чи є у казці негативна дійова особа? (Тільки згадка про жорстокого хлопчика.)

3.Визначення головної думки казки.
-Що у цій казці автор схвалює, а що засуджує? (Схвалює турботу і любов хлопчика до чотириногих друзів, а засуджує жорстокість до тварин).
-Чого нас навчає казка ?(Бути добрими, мати добре серце. Добре відноситись до братів наших менших. Робити добро для тих, хто вас оточує. )

VI.Підсумок уроку.

-         Діти, а в кого з вас є вірний друг – собака ?
-         А як ви до нього ставитеся ?
-         Чому так говорять? «Дім без собаки – дім без любові та радості».

Своїм твором Михайло Слабошпицький  усім нам  ще раз нагадав, що ми, люди, повинні турбуватися про своїх чотириногих друзів, любити їх. Це те, що ми можемо їм дати за їхню відданість.


 Подаруємо нашому герою власний віршик, що складе наш клас.

 Складемо сенкан.
-         Що це ? ( Вірш із п′яти рядків.)
Собака.
Доберіть два прикметники.
(Розумний, відданий.)
Доберіть три дієслова.
( Захищає, допомагає, стереже.)
Речення про собаку.
( Собака приносить радість.)
Асоціація.
( Вірний друг.)

VIІ.. Домашнє завдання.
 С. 96 – 99 читати в особах.
(Середній рівень: виразно читати казку, від­повідати  на питання.
Достатній рівень: переказувати казку від свого імені.
Високий рівень: написати твір- міркування на тему «Чого навчила мене ця казка?». Пам'ятайте, що у тексті -міркуванні обов'язково повинні бути його складові (твер­дження, доказ, висновок).
Прошу вас тільки не забувати :
Кожна тварина варта любові.
Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігати всяку звіринку.
Тільки добра їм потрібно бажати
І намагатися не ображати.

1 коментар:

  1. This article is wonderful. By the way, we would like to let you know about our company: Premium Travel Vietnam (PTV) is a professional, leading tour operator based in Da Nang city – central Vietnam. Our office is at 21 Che Lan Vien Str, Ngu Hanh Son Dist, Da Nang city. We have been in the tourism industry for many years and with a comprehensive experience in this field, we are proud to be one of the best travel agents in Da Nang in particular and in Vietnam in general. Everyday,we provide tourists with local tours to all tourist sightseeings in central Vietnam such as many historical sites of My Son Holyland, Hoi An ancient town, Hue ancient capital, Demilitarized Zone, Phong Nha National Park, Ba Na Hills. As you know, central Vietnam is an amazing area and it is known as World Heritage Road in Vietnam due to its various UNESCO sites such as Hoi An ancient town, My Son Holyland, Hue ancient capital, Phong Nha National Park. Moreover, central Vietnam is not only picturesque region but the people are so friendly, warm hearted and welcoming. Today, there are more and more people coming to visit central Vietnam, especially Hue City. Unlike the other cities in Vietnam, Hue is still keeping its peaceful, serene and charming atmosphere that no city can compare. Coming to Hue to uncover the beauty, the sincerity, the rustic of this city and by the way, you will know all about splendor of Nguyen Dynasty. In order to arrange the most comfortable, convenient, professional airport transfer from Phu Bai Airport to Hue city center, PTV therefore organises Hue Airport Transfer . Booking with us in this service, we will give you the luxury airport transfer/pick up from airport to city center. Besides, we also arrange pick-ups, private transfers for delegates, for those who want to find a reliable partner. We are sure you have the best experience with our company. In addition, our company also arranges package tours, private tours or day tours to Phong Nha National Park. A new tourist destination of central Vietnam in Quang Binh province. So, let’s come and explore amazing, fantastic caves and impressive nature as well as spectacular stalactities, stalagmites at Phong Nha Park with Phong Nha Pioneer Travel. If you want to know more about this tour, kindly contact us at premiumvietnamtravel@gmail.com or whatsapp us at 0084979613777. We are very pleased to serve you and be a reliable partner to you.


    ВідповістиВидалити