Тема. Зв’язок
прикметників з іменниками.
Мета. Вдосконалювати
вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови. Продовжувати формувати
вміння встановлювати зв’язок прикметників з іменниками. Розвивати мовлення,
увагу.
Виховувати
бережне ставлення до природи.
Обладнання:
ілюстрації, картки, аудіозапис Мендельсона «Весняна пісня».
Хід уроку
І. Організація
класу.
Сядьте зручно, посміхніться і на
мене подивіться.
Пригадаємо девіз уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-
Сьогодні наш урок незвичайний. До нас
завітає чарівна гостя. Хто вона,
ви дізнаєтесь,
відгадавши загадку.
Привітанням
журавля я пробуджую поля.
Набираю ручаї та заквітчую гаї.
Відгадали, хто ж вона – ця красуня чарівна?
(
Весна )
- Подивіться,
яка вона гарна. Весна нас запрошує на лісову галявину. Заплющте на хвилину
оченята. Пофантазуйте. Якою ви уявляєте весняну галявину? ( Звучить музика )
- Відкрийте очі.
Що ви уявили, слухаючи музику?
- Молодці. Ось
ми і на нашій весняній галявині. Бачите, ваші уявлення весна перенесла в
дійсність, але без квітів. Вона обіцяє прикрасити галявину першими квітами,
якщо ви будете гарно працювати. Покажемо гості, які ми старанні, кмітливі та
уважні.
ІІІ. Повідомлення
теми уроку.
1.
Каліграфічна хвилинка.
-
Який перший звук у слові весна?
Якою буквою позначається на письмі?
-
Сьогодні ми пригадаємо правопис цієї
літери.
В
в Вв вл
ве в...сна
- Запишемо
слово весна поділяючи його на склади для переносу.
- Як переносять
слова з рядка в рядок?
2. Гостя пропонує гру
«Впізнай» ознаки весни
оплесками.
Дерева, тепла, наступає,
рання, чарівна, квіти,
сонце, летить, пахуча.
-
До якої частини мови належать подані
слова? Доведіть.
-
Пригадаємо правило.
-
Сьогодні на уроці ми продовжимо вчитися
розпізнавати прикметники, пригадаємо, з якими словами вони пов’язуються у
реченні.
-
Запишіть слова – ознаки каліграфічно.
3. Підсумок
каліграфічної хвилинки.
- Всі написали
каліграфічно, охайно, старанно. В народі кажуть : «Каліграфічно писати – красу
творити». Старайтеся всі протягом уроку писати каліграфічно, охайно. Правильно
поєднувати букви.
- Щоб про це не забувати, вам треба частіше на
квітку поглядати.
- Як називається
ця перша весняна квіточка? ( пролісок )
- Весна дарує
вам цю весняну квітку за каліграфію.
ІV.Творче завдання.
-
Запишемо у зошитах «Творча вправа».
-
Доповніть речення прикметниками.
Перегляньте оченятами перше речення.
-
Хто поширить його прикметником?
Настала
... весна.
- Яке речення є кращим? Чому? ( Запис коментовано )
-
Для чого
у мові вживають прикметники? ( Щоб
мова була багатшою, красивою, милозвучною, мелодійною, зрозумілою )
-
Друге речення допишіть, працюючи у парах. Порадьтеся із сусідом по парті, який
прикметник запишете. Позначте головні та другорядні члени речення.
Пригріває .... сонечко.
- Яка ж пара нас порадує своєю відповіддю?
(
Учень зачитуєте речення. Називає головні члени речення.
Додаткові питання : Що таке прикметник?
Яким
членом речення є прикметник? )
-
Ви правильно виконали завдання. А ось
пробиваються стебельцятка з білими голівками. Що це за квіти? (
Підсніжники )
-
Чому вони мають таку назву?
V. Вивчення нового
матеріалу.
- На галявину
завітав Лісовичок.
- Він пропонує пограти у гру
«Хто більше?»
- Доберіть
якнайбільше прикметників до назв предметів.
-
З якими словами товаришують прикметники?
Чому?
-
На які ознаки вказують прикметники?
(
ознаки за кольором, смаком, формою, розміром )
-
А ось ще один сюрприз від весни. Розцвів
барвінок.
Фізкультхвилинка.
- Весну зустрічають з піснями, танцями. Пропоную і вам відпочити.
Виконаємо фізкультхвилинку.
-
За виконання фізкультхвилинки весна
дарує фіалки.
VІ. Робота з підручником.
-
Наша гостя радить попрацювати з
підручником. Про що піде мова у
вправі 93 дізнаєтесь, розгадавши ребус.
-
Що таке березень? Чому має таку назву?
-
Запишемо у зошити заголовок Березень.
-
Яке перше завдання просить виконати
підручник?
-
Прочитає текст ... . Ми слухаємо уважно
та запам’ятовуємо ознаку місяця березня.
-
Про яку ознаку березня розповідається у
тексті?
-
Як ви розумієте вислів «під ногами
хрумкотіли крижані «сухарики»?
-
Отже, слово «сухарики» вжито в
переносному значенні.
-
Запишемо перше речення вправи
коментовано.
·
Підкресліть прикметник.
·
З яким іменником він зв’язаний?
·
Поставте питання від іменника до
прикметника.
-
Друге речення запишемо під диктовку.
-
Далі самостійно допишіть речення,
позначте прикметники.
-
Ви добре попрацювали, тому й розцвіла ще одна ніжна квітка – ряст.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.
Робота
в групах.
-
Ось – ось розцвіте ще одна квіточка. Але
вона спить чарівним сном. Її можна
розбудити, якщо виконати завдання у групах.
-
Утворіть речення прикмети. Випишіть сполучення іменника з
прикметником, поставте питання від іменника до прикметника.
Хмари
пливуть високо – буде добра погода.
Сніг тане раптово – буде мокре
літо.
Сині хмари – на тепло і дощ.
Ранній приліт шпаків – до теплої
весни.
2.
Презентація робіт.
-
Слухайте уважно речення – прикмети. Щоб поспостерігати за природою.
Розкажіть нам про це на уроках
природознавства.
-
Ось такі народні прикмети створив народ,
спостерігаючи за змінами в природі.
-
Всі групи плідно попрацювали. Весна
пропонує познайомитись з назвою нової квітки «сон – трава».
VІІІ. Підсумок уроку.
1.
Вправа «Мозковий штурм»
-
Пригадаємо те, що нам відомо про
прикметник.
·
Прикметники виражають ...
·
Відповідають на питання .....
·
У реченні є ...
·
У реченні зв’язані з ...
-
Ми почули правильні відповіді, тому й
піднялися квіточки первоцвіту весняного.
2. Бесіда по охороні природи.
- Ви гарно
працювали, були активними, уважними, старанними. Погляньте, який різнобарвний
килимок запашних весняних квітів подарувала нам весна. Пам’ятайте, що квіти з
корінням не можна рвати, бо вони більше не виростуть. Та й багато вам їх не
треба, бо швидко зів’януть. Ці весняні квіти занесені до Червоної книги, бо їх
стає все менше і менше.
3. Оцінювання.
ІХ. Домашнє завдання.
Вправа 97.
Немає коментарів:
Дописати коментар