Урок природознавства за новою програмою до
підручника І.В.Грущинської 2 КЛАС
ТЕМА: Як змінюється восени життя птахів?
Мета: Ознайомити учнів із життям птахів восени,зі змінами, що відбуваються в їхньому житті; показати зв’язок
змін у житті птахів із змінами в природі; формувати уявлення про перелітних та
осілих птахів; пояснювати причини відльоту птахів у вирій;
розвивати спостережливість, увагу, уміння порівнювати,
узагальнювати; виховувати дбайливе ставлення до пернатих друзів, бажання
піклуватися про птахів.
Тип уроку: вивчення нового.
Вид уроку: заочна подорож.
Обладнання: малюнки птахів, годівничка, макет дерева,
сонця, запис співу пташок, мікрофон, мультимедійна презентація; підручник І.В.Грущинська
«Природознавство»2клас \ст. 58-59\.
Методи: словесний, ілюстративний, інтерактивний.
Хід уроку.
Слайд 1.
1.
Організація
класу.
В класі багато гостей.
Скажемо їм « Добрий день»
Привітаємо один
одного.
-Я всміхаюсь
сонечку!
- Здраствуй золоте!
-Я всміхаюсь
квіточкам!
- Хай вони ростуть!
-Я всміхаюсь
дощику!
- Лийся мов з відра!
- Друзям посміхаюся
- Зичу їм добра!
- Сіли діти, всі
рівненько,посміхнулися гарненько.
Настрій на урок
взяли, працювати почали.
Слайд
2
2 Фенологічна
хвилинка.
- Про осінні явища
й примхи погоди нам розкаже синоптик погоди.
* Гідрометцентр 2 класу повідомляє. Сьогодні 26 листопада,
третій місяць осені.
Слайд 3
* По всій території
міста спостерігається … погода,
температура
повітря … , вітер
… , опади … .
Слайд 4
* Метеоситуація
в нашому класі дуже приємна.
Всі здорові, задоволені і готові до роботи.
-
Дякуємо нашим синоптикам!
Діти, ви продовжуйте вести спостереження, помічайте
зміни, які відбуваються в природі.
Слайд 5
3 . Мотивація навчальної діяльності.
Гра « Хто зайвий?»
-
Продовжимо урок грою «Хто
зайвий?»
Уважно розгляньте малюнки та назвіть
«зайвий».
Слайд
6
*Малюнки лисиці,
зайця, метелика.
- Яка ілюстрація є
«зайвою»?
Слайд 7
* Малюнки бджоли,
мухи, щуки.
- Хто найшвидше
вилучить « зайвий» малюнок?
Слайд 8
* Малюнки карася,
коропа, голуба.
- Хто є третім
зайвим?
Слайд
9
- До якої групи
тварин належить метелик?
(Метелик – це комаха )
-
Щука – це група тварин,
яка називається….. (Риби).
-
До якої групи тварин
віднесемо голуба ? (Голуб - птах ).
-
Із змінами життя восени
яких тварин ми познайомились на
попередньому уроці? (Познайомились із життям восени комах та риб).
Як
ви гадаєте, про яких тварин ми сьогодні
будемо говорити на уроці? (Поговоримо про життя птахів).
Слайд 10
4. Повідомлення теми
уроку.
-
Ми з вами помандруємо до
країни «Пернаті друзі» і дізнаємось, як змінюється життя птахів восени,та як ми
можемо допомогти їм взимку.
Слайд
11
-
Подорожувати будемо із чарівним птахом.
Хто він? Дізнаєтесь із віршованих рядків.
Я – фламінго, птах помітний.
Я рожевий і тендітний.
Люблю високо літати
І по світу мандрувати
З теплих країв прилетів
І у ваш клас залетів,
Тож, малята, поспішіть,
Про птахів свого краю
розкажіть.
-
То як називається птах?
(Фламінго).
-
Якого кольору фламінго? ( Рожевого кольору ).
-
Подивіться, який він
гарний.
Живе
фламінго у теплих краях: в Центральній та Південній Америці, Африці, в деяких
країнах Євразії, де ніколи не буває зими.
-
А завітав він до нас, щоб
дізнатися про птахів нашого краю, а також познайомитися з вами. Давайте «
подаруємо усмішку» нашому гостю.
Слайд
12
5. Актуалізація опорних
знань.
-
Разом з фламінго вирушаємо до країни «Пернаті друзі».
Перша
зупинка «Ігрова».
Гра
«Упізнай голосок».(Лунають звуки птахів, діти їх розпізнають).
- Уважно
послухайте спів птахів та впізнайте кому він належить.
Слайд
13
Хто
кує? (Зозуля).
Слайд
14
Хто
цей найкращий співак? (Соловей).
Слайд
15
Лікує
дерева …… (дятел).
Слайд
16
Хто
це? (Синиця).
Слайд
17
Хто
подає такий голос? ( Сова).
Слайд
18
Кудкудаче
…. (курка).
Слайд
19
Кукурікає…… (півень).
Слайд
20
Голос
подає….. ( гусак).
Слайд
21
Кого
голосок? ( Індика).
Слайд
22
-
Ось бачиш, фламінго, які
гарні співаки живить у нашому краю.
-
Які з цих птахів
свійські?(Курка, півень, гусак, індик).
-
Чому? (Тому, що живуть у людей).
-
А тепер назвіть серед них
диких птахів. (Зозуля, соловей,дятел,синиця, сова).
-
Чому це дикі птахи? (Тому
що живуть у лісах,парках).
-
Пригадаємо, яка головна
ознака птахів?(Тіло вкрите пір’ям).
-
Ні в яких інших тварин пір’я
немає. Пір’я - це одяг птахів. Воно рятує від холоду,
спеки, допомагає літати.
-
Що спільного у всіх
пташок? (Крила і дзьоб).
-
Дзьоби у птахів різні, тому що їжа у них теж
різна.
Слайд
23
-
Фламінго зацікавився,
голоси яких диких птахів можна почути
зараз, восени. (Можна почути голос
дятла, синиці, сови.)
-
Чи можна почути спів
зозулі, солов’я ? ( Ні.)
-
Чому? ( Відлетіли у теплі
краї.)
-
А чому вони відлітають у
теплі краї, дізнаємось сьогодні на уроці.
Слайд
24
-
6. Робота над темою уроку.
Наступна
зупинка « Пояснювальна».
Слайд 25
Пояснення вчителя.
- З
настанням холодів відбуваються зміни у світі
рослин та тварин. Зникають комахи, в’януть рослини, деякі
тварини впадають у сплячку, а птахи об’єднуються у зграї і
готуються до відльоту.
Слайд
26
-
Першими відлітають
комахоїдні птахи: шпаки,ластівки,солов’ї, зозулі.
Чому
вони відлітають першими?( Комахи зникають.)
Слайд
27
-
Пізніше відлітають
рослиноїдні птахи: дрозди, перепілки, тому що зів’яли рослини, якими
вони живляться.
Слайд
28
-
Згодом відлітають, як ви думаєте,які птахи? (Дикі
качки, дикі гуси, лебеді, журавлі).
-
Правильно, відлітають
водоплавні птахи.
Слайд
29
7. Закріплення вивченого
Зупинка
«Пізнавальна». Робота з
підручником.
- Тепер
вирушаємо до пізнавальної зупинки.
Фламінго
дуже хоче побачити, як ми вміємо працювати з підручником.
·
Відкриваємо підручник на ст.58
Прочитаємо тему сьогоднішнього уроку .
-
Розгляньте ілюстрації. Які птахи зображені? (Ластівка, вивільга. зозуля, лелека,
дика качка, шпак).
-
Чи можна їх побачити зараз, восени? (Ні).
-
Правильно, вони вже
відлетіли у теплі краї. Ось таких птахів
називають перелітними.
-
Прочитаємо та запам’ятаємо правило
хто такі перелітні птахи.
*Читає
вчитель.
*
Читає команда дівчаток.
*
Читає команда хлопчиків.
Слайд
30
-
Покажемо гостю, хто найкраще запам’ятав правило.
-
Перегляньте оченятами ілюстрації. Яких
перелітних птахів доводилось зустріти у нашій місцевості?
*
На ст.59 прочитаємо і ще раз пригадаємо,
що є причиною відльотів. ( Читаємо
ланцюжком).
-
Яка найголовніша причина відльоту птахів? (Голод).
*
Читаємо наступне правило дружно.
-
«Сфотографуйте» його оченятами.
-
Розкажіть правило своєму сусіду по парті.
Слайд
31
-
Що таке осінні перельоти? (Природне явище в житті птахів).
Слайд
32
2. Фізкультхвилинка.
-
Попереду зупинка «Розважальна».
*
Зараз ми з вами перенесемося в незвичайний світ – світ
танцю пташок.
Слайд 33
3.Продовжуємо
мандрувати зупинкою « Пізнавальна».
-
Чи всі пташки відлітають у теплі краї? ( Ні).
- Дітки, є пташки,
які залишаються зимувати у нас. Як ви гадаєте, чому?
( Можуть знайти собі поживу.)
- Таких птахів
називають зимуючими.
* Фламінго нічого
не знає про зимуючих пташок. Він ніколи не бачив зими.
Слайд 34
- Допоможуть нам їх
пригадати загадки із загадкової скриньки.
*Жовтогруді щебетушки,мають
чорні капелюшки.
Сірі лапки, білі щічки, називаються… (синички).
* Б’ється, стука молоток,
поправляє наш садок.(Дятел).
* Вночі гуляє,
вдень спочиває.
Має круглі очі,
бачить серед ночі.(Сова ).
* Хто це у садку
скрекоче, всі новини знати хоче?
Це хитренька білобока, з чорним хвостиком . ( Сорока).
*На колір –
сірувата, на вдачу – хитрувата.
«Кар-р-р»,-гукає,курчат
лякає. (Ворона).
- Яких зимуючих
пташок доводилось зустрічати у нашій місцевості?
Слайд 35
- Як ще називають
«зимуючих» птахів, дізнаємось від нашої давньої знайомої,справжньої красуні та
розумниці. Розгадайте ребус та дізнайтесь
хто це?
Малюнок сови ,,
+ ,, малюнок майки (сойка).
Слайд 36
-
Сойка радить попрацювати
за підручником.
Її розповідь прочитаємо в особах.
Слайд 37
- Як ще можна
назвати «зимуючих» птахів? (Їх називають осілими).
- Чому? (Живуть в одній місцевості, не відлітають у
вирій).
Слайд 38
- Розповімо
фламінго, яку користь приносять птахи
для природи, для людей? (Знищують шкідливих комах, гарно співають. Розносять
насіння рослин).
Слайд 39
- Які корисні справи ми можемо зробити, щоб
допомогти осілим пташкам?
( Змайструвати годівнички, заготовляти
насіння).
Слайд 40
8 . Узагальнення вивченого матеріалу.
Зупинка
«Тренувальна»
Гра « Посади птахів
до годівнички».
-
Подорожуємо далі країною « Пернаті друзі». Ми на тренувальній зупинці.
-
Покажемо фламінго, як запам’ятали перелітних та зимуючих пташок. (На дошці макет дерева, сонця, годівничка,
ілюстрації птахів: ластівки,
голуба,
солов’я, дятла, синиці, сороки.)
-
Перелітних птахів ми
поселимо на дерево, а осілих ( зимуючих) - розмістимо біля годівнички,
яку виготовили раніше.
Допоможемо птахам зайняти свої місця?
9. Підсумок уроку.
1.-
Фламінго дякує за цікаву подорож, йому час повертатися додому. Разом з ним
відправимо перелітних птахів. Вони підкажуть фламінго дорогу додому.(Помахаємо їм ручкою.)
-
А « зимуючим» пташкам грою «Загубилися слова» покажемо наскільки
ми
були уважні та як запам’ятали матеріал уроку.
Хто
дасть правильну відповідь, кидає зернятко у годівничку.(Зернята у мішечку). Чим
більше вірних відповідей ,тим повнішою буде годівничка.
Слайд
41
* Перелітних
птахів змушує летіти у вирій…
Розшифруйте
слово ( Л О Г О Д ).
*Залишаються
зимувати … (сороки, горобці, голуби).
Слайд
42
*Таких
птахів називають …
Утворіть
слово (СІОЛИМИ).
*
Вони живляться …( ягодами,насінням, крихтами хліба).
2.
Рефлексія
-Ми
добре попрацювали разом. Згадали, як допомагають нашим пернатим
друзям. За це пташки приготували вам у подарунок свій неповторний спів, а вас вони прохають:
*якщо
урок сподобався – помахайте рученятами, як пташки крилами;
*якщо
ж не сподобався – замріть, як засмучена пташка.
Слайд
43
Лунає
спів, діти імітують рухи.
Слайд
44
-
Мені дуже приємно, що ви
всі помахали рученятами, а це означає, що задоволені уроком . Я теж дуже задоволена вашою роботою на уроці.
Що
ж я вам хочу сказати за вашу гарну роботу, дізнаєтесь, коли
складете
пазл.
Слайд
45
-
Якими ви були сьогодні? (Молодці. )
10. Домашнє завдання.
Завдання
для друга природи ( ст. 59 ).
Продовжуйте
збирати насіння, дикорослі ягоди для зимуючих пташок.
Спасибі за урок.
Урок закінчено.
Додатки
*Жовтогруді щебетушки,мають чорні капелюшки
. Сірі лапки, білі щічки,
називаються… (синички).
* Б’ється, стука молоток, поправляє наш садок.(Дятел).
* Вночі гуляє, вдень
спочиває.Має круглі очі,
бачить серед ночі.(Сова ).
* Хто це у
садку скрекоче, всі новини знати хоче?
Це хитренька білобока, з чорним хвостиком . ( Сорока).
*На колір – сірувата, на
вдачу – хитрувата.
«Кар-р-р»,-гукає,курчат
лякає. (Ворона).
Немає коментарів:
Дописати коментар