Урок української
мови 2 клас
Тема. Закріплення вивченого про речення.
Мета. Розширювати і поглиблювати
уявлення учнів про речення, його
види. Розвивати вміння
аналізувати, узагальнювати. Виховувати любов до природи, птахів.
Обладнання. Назви зупинок, зображення
журавля, картки з віршами, картина осені, осінні листочки.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
1. Встаньте всі скоріше, діти!
Посміхніться всім миліше.
Привітайтесь: "Добрий день!"
II. Мотивація навчальної
діяльності. Повідомлення теми уроку.
1. Створення емоційного фону уроку.
Декламування вірша
* * *
Ніби притомилось сонечко привітне.
У траві пожовклій квіточка не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно-зелена.
Журавлі курличуть: летимо у вирій.
Пропливає осінь на хмарині сизій.
2. Повідомлення теми уроку.
— І вони нас теж запрошують
у цю подорож, але не на південь, а у країну, яку ви назвите, розшифрувавши
слово.
— Як називається країна?
ЕЧЕРНЯН
2 3 4 1 5 7 6
— Так ось сьогодні на уроці
ми згадаємо все, що вивчали про речення, повчимося складати речення, правильно
їх записувати.
III. Каліграфічна хвилинка.
а) — Починаємо
подорожувати. 1 зупинка "Каліграфічна".
б) Дивний ключ у небі лине
Не залізний, а птпшиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають ... (журавлі)
• Який перший звук у слові журавель? (Звук [ж]).
• Якою буквою на письмі позначимо звук
[ж]? (Буквою "же")
• Ми пригадаємо правопис букви "же".
Складається з таких елементів: лівого, правого півовалів, похилої лінії з
поєднувальними лініями.
• Запишемо слово, поділяючи на склади для
переносу.
— Як переносяться слова з рядка в рядок?
• Прочитаємо групи слів. Поміркуйте, яка
група є реченням?
Ранок
Осіннього ранку журавлик летів до
летів
теплих країв.
журавлик
— Чому?
(Речення виражає закінчену
думку.Слова у реченні зв 'язані між собою.)
• Що таке речення?
— Як позначаємо початок
речення?
— Кінець речення?
— Як пишуться слова у
реченні?
• Спишіть речення каліграфічно.
— Знайдіть слово, де букв
менше, а звуків більше. (Країв).
• Журавлику дуже
сподобалось, як ви працювали.
IV. Робота з підручником.
2 зупинка - "Тренувальна".
— Продовжуючи подорож, ми
зупинились на "Тренувальній галявині".
— Птах радить попрацювати з
підручником.
Вправа 180.
• Прочитайте текст мовчки і поміркуйте,
скільки речень в ньому.
— Скільки речень
нарахували? (4 речення)
— Чи це правильна
відповідь, допоможе перевірити гра "упіймай оплеском" речення.
— Як ви дізналися? Що є
головною ознакою речення?
(Речення виражає закінчену думку)
— Прочитаємо речення
ланцюжком. Знайти і прочитати 2 речення, 4 речення, 1 речення, 3 речення.
Самостійна робота. Списати: І варіант - 2 речення. II варіант - 3 речення.
— Як ми позначаємо початок
речення?
— Кінець речення?
• Підкресліть головні слова у реченні.
V. Робота з деформованим
реченням.
3 зупинка - "Цакавинка".
— Хазяйнує осінній
вітерець. Він дуже грайливий. Полюбляє танцювати з листочками. Утворіть речення
з розсипаних слів.
— Запишемо речення з
коментуванням.
(Осінь одягає дерева в золоте вбрання)
— Яким є речення за метою
висловлювання? (Розповідне)
— Чому?
— Які речення називаються
розповідними?
VI. Фізкультхвилинка.
4 зупинка - "Веселинка"
— Тепер відпочинемо з нашим
гостем, виконавши фізкультхвилинку.
* * *
Сплять маленькі журавлята,
Раз! — підняли рученята,
Покрутилися навколо.
Потім вгору і додолу.
Оченята - блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали журавлята,
Журавлята будуть спати,
А ми будемо писати.
VII. Робота з віршем.
1. 5 зупинка - "Поетична хвилинка".
— Поки журавлик відпочиває,
ми йому прочитаємо вірш.
— Журавлику, любий, скажи
нам: "Курли". Коли ти повернешся знову?
— Прилину, прилину весною
назад до вас, мої милі друзі.
— Як називають розмову двох
осіб? (Діалог)
— Про що запитують журавля?
— Що розповів птах?
— Випишіть питальне
речення. Які речення називаються питальними?
2. Робота в парах.
- Запитайте один одного про
те, що вас цікавить, і дайте один одному відповідь.
- Про що ви запитували одне в
одного? Хто бажає розказати?
- Як називають
речення-запитання?
- А речення відповідь?
- Який висновок зробимо?
(З питального речення можна утворити
розповідне речення).
VIII. Розвиток мовлення.
6 зупинка - "Художня". (Показ
малюнка (чи картини)).
— Багато художників
захоплювались красою осінньої природи. Вони відобразили це в своїх картинах.
— Спробуємо її оживити.
Доберіть заголовок.
— Ви дібрали багато заголовків
та кращим є "Золота осінь".
— Складемо речення за
малюнком.
Настала осінь.
З дерев опадає листя.
На небі пливуть сизі
хмарки.
— Зробимо подарунок журавлю
і складемо речення про нього. Найкраще запишемо.
Високо в небі летіли
журавлі. Журавлі відлітають у теплі краї.
— Перебудуємо речення в
питальні, (усно). Вам допоможуть слова, які є початком речень.
Хто...?
Де...?
Як...?
Куди ...?
— Який висновок зробимо?
(З розповідного речення можна зробити питальне
речення).
— Чи будете сумувати за журавлями?
— Попросіть їх повернутися
до рідної землі.
Журавлі, повертайтеся до
рідної землі!
— До кого звертаємося?
— Який знак поставимо після
слова журавлі?
— Який знак поставимо в
кінці речення?
— Запишемо речення під
диктовку.
— Яким є речення за метою
висловлювання? Чому?
— Які речення називаються
спонукальними?
IX. Підсумок уроку.
— Чи сподобалась подорож?
— В яку країну
подорожували?
— Що таке речення?
— Які бувають речення за метою
висловлювання?
— На згадку про нашу
зустріч птах залишив лист.
Учися дитино, відмінником будь,
Люби і
поля, і діброви.
І де б
не жила ти, ніколи не забудь своєї вкраїнської мови.
X. Домашнє завдання.
— Щоб добре знали українську мову пропоную
домашнє завдання для повторення (ст.85).
Немає коментарів:
Дописати коментар