Тема: Узагальнення вивченого про числівник.
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів про
числівник, як частину мови. Удосконалювати вміння правильно вимовляти
числівники і грамотно записувати на письмі. Виховувати увагу, старанність.
Обладнання: Мультимедійна презентація, картки для групової
роботи.
Хід уроку:
1 Чим
|
3 завдання,
|
|
5 дорожча
|
||
2 важче
|
4 тим
|
6 перемога.
|
I. Організація
класу.
— Сядьте зручно, посміхніться,
І на мене подивіться.
— Привітаємо один одного.
Тепло своїх долоньок я друзям віддаю.
Урок новий, цікавий я з радістю почну.
— Розпочнемо урок із складання девізу уроку.
І на мене подивіться.
— Привітаємо один одного.
Тепло своїх долоньок я друзям віддаю.
Урок новий, цікавий я з радістю почну.
— Розпочнемо урок із складання девізу уроку.
— Доведіть міркування.
— Які оцінки полюбляєте отримувати?
— До якої частини мови належать 10, 11, 12?
— Які оцінки полюбляєте отримувати?
— До якої частини мови належать 10, 11, 12?
II. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми помандруємо країною Числівник, пригадаємо все те, що вивчили
про числівник, продовжимо удосконалювати вміння правильно їх записувати та вимовляти.
Допомагатимуть нам веселі цифри.
Повторимо правило про числівник. Допоможе гра «передай радіограму». (Робота в парах).
— Передайте своєму сусіду по парті за допомогою
радіограми, що таке числівник.
III. Каліграфічна хвилинка.
Вас вітає «Одиниця». Ось від неї завдання.
Це для вас не новинка,
А каліграфічна хвилинка.
— Який перший звук у слові «числівник»?
— Якою буквою позначається на письмі? (Буквою «че»).
— Сьогодні ми пригадаємо правопис цієї літери.
Вас вітає «Одиниця». Ось від неї завдання.
Це для вас не новинка,
А каліграфічна хвилинка.
— Який перший звук у слові «числівник»?
— Якою буквою позначається на письмі? (Буквою «че»).
— Сьогодні ми пригадаємо правопис цієї літери.
Вправа «Правильний вибір»
— Серед поданих слів назвіть числівники. Запишіть їх каліграфічно.
чотири два
чверть подвоїти
четверо подвоєння
четвірка двійка
— Для чого вживаються числівники у мовленні?
— Вивчити напам’ять, записати самостійно.
Хитру сороку спіймати морока,
а на сорок сорок сорок морок.
— Відшукайте однаково написані слова. До яких частин мови вони належать?
— Вивчити напам’ять, записати самостійно.
Хитру сороку спіймати морока,
а на сорок сорок сорок морок.
— Відшукайте однаково написані слова. До яких частин мови вони належать?
IV. Робота над темою уроку.
1). Словниковий диктант.
— Весела двійка принесла цікаве завдання. Виберіть із вірша і запишіть словами числівники, які є результатом використаної дії.
1). Словниковий диктант.
— Весела двійка принесла цікаве завдання. Виберіть із вірша і запишіть словами числівники, які є результатом використаної дії.
Годі вже вам дармувати —
Будем разом додавати.
Добре слово вимовляти,
Наголосом проставляти:
Шість та шість то є … (12),
Шість та сім то є … (13),
Шість та п’ять є … (11),
Сім та сім є … (14),
Вісім й вісім є … (16).
Будем разом додавати.
Добре слово вимовляти,
Наголосом проставляти:
Шість та шість то є … (12),
Шість та сім то є … (13),
Шість та п’ять є … (11),
Сім та сім є … (14),
Вісім й вісім є … (16).
* * *
Можна й далі рахувати,
Числівники записати…
А тепер ми ще й полічим,
Без помилочки запишем:
Двісті та триста — … (500),
Триста та триста — … (600),
По чотириста двічі — … (800),
А ще коли сто додати,
Що тоді ми будем мати? (900)
— Прочитаємо числівники, правильно вимовляючи та
наголошуючи.
— Прочитайте числівники в порядку зростання.
— Прочитайте числівники в порядку спадання.
— Прочитайте числівники з апострофом.
— Прочитайте числівники, що починаються звуком [ш].
— Прочитайте числівники в порядку зростання.
— Прочитайте числівники в порядку спадання.
— Прочитайте числівники з апострофом.
— Прочитайте числівники, що починаються звуком [ш].
— Які за значеннями є числівники? (Кількісні).
Чому?
2). Гра «Перетворення».
— Утворіть від поданих числівників порядкові . Спершу пригадаємо, які числівники називаються порядковими.
2). Гра «Перетворення».
— Утворіть від поданих числівників порядкові . Спершу пригадаємо, які числівники називаються порядковими.
Перевіряємо оплесками.
3). Робота
з підручником.
Казкова «трійка» пропонує попрацювати з підручником.
Вправа 263.
— Яке завдання просить виконати підручник?
1 в. — 1 рядок.
2 в. — 2 рядок.
— Складемо речення. Яким членом речення є числівник?
— З якою частиною мови пов’язані числівники?
Вправа 263.
— Яке завдання просить виконати підручник?
1 в. — 1 рядок.
2 в. — 2 рядок.
— Складемо речення. Яким членом речення є числівник?
— З якою частиною мови пов’язані числівники?
V. Фізкультхвилинка
Встаньте діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
і до сонця потягніться.
(Показую цифри)
… Стільки раз ногою тупніть.
… Стільки раз в долоні хлопніть.
… Стільки раз ви покрутіться.
… Потягніться стільки раз.
… Нахиліться стільки раз.
… Присідайте стільки раз.
До роботи! Все гаразд!
Встаньте діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
і до сонця потягніться.
(Показую цифри)
… Стільки раз ногою тупніть.
… Стільки раз в долоні хлопніть.
… Стільки раз ви покрутіться.
… Потягніться стільки раз.
… Нахиліться стільки раз.
… Присідайте стільки раз.
До роботи! Все гаразд!
VI. Робота над темою уроку
1) Гра
«Знайди і поясни».
— А ось і «Четвірка» до нас завітала. Вона
пропонує пограти у гру «Знайди та поясни».
• Доберіть споріднене слово до слова вітер.
Назвіть його лагідно. (Вітерець).
• Антонім до слова відніс. (Приніс).
• Синонім до слова ніжний. (Лагідний).
• Антонім до слова відніс. (Приніс).
• Синонім до слова ніжний. (Лагідний).
* * *
Корінь у слові пісня,
суфікс у слові біленький,
закінчення у слові зиму.
суфікс у слові біленький,
закінчення у слові зиму.
— Яке
утворимо слово? (Пісеньку).
* * *
* * *
• Добуток чисел 1 і 5. (П’ять).
• Сніжна зірочка. (Сніжинка).
• Сніжна зірочка. (Сніжинка).
— Утворіть речення.
* Вітерець приніс лагідну пісеньку п’яти сніжинок.
* Вітерець приніс лагідну пісеньку п’яти сніжинок.
— Розбір за членами речення; за частинами мови?
— Яким членом речення є числівник?
— Яким членом речення є числівник?
2). Завдання
на картках (робота в парах).
— Побудуйте речення, добираючи з четвертого
стовпчика відповідний за змістом іменник. Ставте його в такій формі, якої
вимагає числівник. Утворені речення запишіть.
Мама
|
Купила
|
чотири
|
гриб
|
Галина
|
Знайшла
|
п’ять
|
книжка
|
Годинник
|
Пробив
|
дванадцяту
|
гривня
|
Сорочка
|
Коштує
|
тридцять
|
година
|
3). Розгадування ребусів.
«П’ятірка» дарує цікаві ребуси.
ПІ 100 ЛЕТ Г 1 А
ВІ 3 НА 7 Я
100 ЛЯР ПО 3 ВОЖИВ
«П’ятірка» дарує цікаві ребуси.
ПІ 100 ЛЕТ Г 1 А
ВІ 3 НА 7 Я
100 ЛЯР ПО 3 ВОЖИВ
ПІ 2 Л 100 ЛИЦЯ
100 ЯНКА
— Знайдіть «зайве» слово.
4). Диктант «Шукачі».
— Хитрунка-шістка приготувала незвичайний диктант «Шукачі».
— Знайди числівники в іменниках, підкресли їх.
— Хитрунка-шістка приготувала незвичайний диктант «Шукачі».
— Знайди числівники в іменниках, підкресли їх.
Місто,
вітрило, підвал, сімейка, Прип’ять,сорока, одиниця,
чотирикутник, трикутник.
5). Робота
в групах.
— А ось «Сімка». Вона приготувала завдання групам.
— А ось «Сімка». Вона приготувала завдання групам.
Завдання I групі. Скласти прислів’я з частин. Виписати у два
стовпчики кількісні і порядкові числівники. (Мовно-логічна вправа).
* Краще один раз побачити та на другий день продав.
* Ану, вставай, чоловіче, ніж сто разів почути.
* Березень у зими кожуха купив вже третій півень кукуріче.
Завдання II групі. Відгадайте загадки, випишіть числівники, утворіть від них порядкові.
* Спить у ліжку біла сплюшка,
* Краще один раз побачити та на другий день продав.
* Ану, вставай, чоловіче, ніж сто разів почути.
* Березень у зими кожуха купив вже третій півень кукуріче.
Завдання II групі. Відгадайте загадки, випишіть числівники, утворіть від них порядкові.
* Спить у ліжку біла сплюшка,
в неї аж чотири
вушка. (Подушка).
* Сім братів віком рівні,
але іменем різні. (Дні тижня).
* Два скельця, три дужки —
на ніс і на вушка. (Окуляри).
* Сім братів віком рівні,
але іменем різні. (Дні тижня).
* Два скельця, три дужки —
на ніс і на вушка. (Окуляри).
Завдання III групі. Записати
приклади різними способами, вживаючи прийменники від, до.
80-20=60
80-20=60
50+10=60
Завдання IV групі. Ввести фразеологізм у речення. Підкреслити числівник.
* Знати, як свої п’ять пальців.
Завдання IV групі. Ввести фразеологізм у речення. Підкреслити числівник.
* Знати, як свої п’ять пальців.
* Грати першу скрипку.
Завдання V групі. Виправити помилки.
— Чи їде «шістьорка» на вокзал? (Чи їде номер шість/шістка
на вокзал?)
— Я отримала «двінадцятку» (Я отримала дванадцятку.)
VI. Підсумок уроку.
— Продовжте речення: «Якби не було прислівників, то
… »
VII. За
добру працю — винагорода.
Усмішки (з використанням числівників)
— Андрійку,
було в нас 4 апельсини, 3 ми дали Оленці. Скільки апельсинів залишилось?
— А ми їй краще не дамо, бо в неї
діатез буде.
* * *
— Васильку, назви 7 хижих звірів.
— 3 леви
і 4 тигри.
* * *
— У твого братика, Семенку, є 5 яблук, а ти в нього 2 забереш. Який буде результат?
* * *
— У твого братика, Семенку, є 5 яблук, а ти в нього 2 забереш. Який буде результат?
—
Він мене відлупцює.
* * *
Немає коментарів:
Дописати коментар