пʼятниця, 24 лютого 2017 р.

Що потрібно для здорового організму.

Що потрібно для здорового організму


Мета:   Формувати уявлення про речовини, які необхідні людському організму;  усвідомлювати значення для організму людини білків, жирів, вуглеводів, вітамінів; розвивати уміння наводити приклади продуктів харчування, які містять корисні речовини,   робити висновок про здорове харчування; розвивати увагу, творчі здібності; виховувати бажання бути здоровими.

Обладнання:   ілюстрації, малюнки, схеми, таблиці, картки, маски.
 Хід уроку
І Організаційний момент.
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо.
Подорож «країною Здоров’я» починаймо.
ІІ Актуалізація опорних знань.
   Гра «Розсипанка».
Щоб дізнатися девіз нашого уроку, прочитайте за схемою прислів’я.


Здоров’я – найбільший скарб у житті.
-         Як ви розумієте прислів’я? (Відповіді учнів.)
-         Щоб дізнатися, від чого залежить здоров’я людини, вирушимо у цікаву мандрівку «країною Здоров’я». Екскурсоводом буде мишеня Питайлик. Перш ніж вирушити в путь, ми повинні зібрати багаж: пригадати все, що нам може знадобитися в дорозі.
   Технологія «Гронування».
Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте вислів «здорова людина»?


Робота в зошиті.
Завдання 1.
-         Допоможіть мишенятку знайти та розфарбувати малюнки, на яких зображено людей, які дбають про своє здоров’я. (Учні називають малюнки, розфарбовують.)
-         Чому необхідно дбати про здоров’я?
Завдання 2.
-         Мишенятко просить вас поміркувати і назвати фактори, від яких залежить здоров’я людини.


(Від спадковості, способу життя, навколишнього середовища, від дотримування розпорядку дня, правил особистої гігієни, від правильного й повноцінного харчування тощо.)
Завдання 3. Самостійна робота.
-         Запишіть у зошит назви факторів, від яких залежить здоров я людини.

ІІІ Повідомлення теми уроку.Мотивація навчальної діяльності.
-         Сьогодні ми дізнаємося, як здоров’я людини залежить від харчування, а також, які речовини необхідні людському організму.
Отже, першу зупинку нашої подорожі ви дізнаєтеся, розшифрувавши слово.


Нас радо зустрічає її господиня Мудра … (Сова)
IV Робота над темою уроку.
Розповідь учителя.
         Харчування – обов’язкова умова нашого життя. Без їжі людина не може існувати. З їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м’язів та інших органів нашого тіла. Ще здоров’я залежить від того, наскільки ретельно ми пережовуємо їжу, як швидко і часто їмо. Отже, щоб бути здоровими, треба знати правила харчування.
Робота в зошиті.
Завдання мишеня.
-         Потрібно виконати арифметичні дії та дізнатися, які речовини необхідні твоєму організму.


Довідкове бюро (інформація учнів).
Білки – будівельний матеріал для нашого тіла. Наші м’язи, кров, внутрішні органи, волосся, нігті, шкіра – усе це білки. Якщо в організмі людини бракуватиме білків, буде затримуватися ріст, розумовий розвиток, знижується опірність організму до захворювань. Добова потреба в білках визначається віком. Організму школяра потрібно 2-3 г білків на 1 кг ваги тіла. Для дорослої людини потрібно 1,5 г на 1 кг ваги тіла.  Білки бувають рослинного та тваринного походження. До білків, які мають високу харчову цінність, відносяться білки м’яса, риби, молока, сиру, яєць, деяких овочів (картоплі та капусти), вівсяної та гречаної круп, рису.
Завдання мишеня.
 

           Самостійне читання статті на карточці. Переказ ланцюжком.

Жири – джерело енергії. Допомагають засвоювати деякі вітаміни. Захищають внутрішні органи від переохолодження. Поліпшують смак продуктів. Бувають  двох видів: тверді (жир, масло, маргарин) та рідкі (рослинні олії). З продуктів харчування, що містять найбільш корисні жири, рекомендуються: вершки, сметана, вершкове масло, рослинна олія, сир.
            Дорослій людині потрібно близько 80-100 г жирів на добу. При  нестачі жирів у дітей знижується опірність до хвороб, сповільнюється ріст.
           Завдання мишеня.


Колективне читання тексту із завданням вставити пропущені слова.
Вуглеводи …  нормальну роботу м’язів, серця, печінки. … відчуття ситості на тривалий час, швидко …  голод. …  подолати втому. У зв’язку із підвищеною руховою активністю, потреба у …у дітей вища, ніж у дорослих. Основними джерелам … є фрукти, ягоди, соки, молоко, мед, цукор, цукерки, варення, хліб, вироби з борошна, крохмаль.
Залежно від фізичного …  та затраченої … , людині необхідно 250-600 г вуглеводів на добу.
Ознайомлення з таблицею «Білки. Жири. Вуглеводи.».


Гра « Не розірви ланцюжок» (пропонує Мудра Сова).
-Назвіть продукти харчування, багаті на білки, жири, вуглеводи.
 Бесіда.
ü Які продукти допомагають людині рости?
ü Які продукти харчування заряджають організм енергією?
ü Які продукти харчування «зігрівають» тіло?
ü Чому харчування повинно бути різноманітним?
Фізкультхвилинка.
-         Для настрою, бадьорості та сили,
Фізкультхвилинку жваво починай.
      Завдання мишеня.


«Харчова абетка».
Учні із зображенням букв розповідають про відповідні мікроелементи.
Мікроелементи беруть участь у всіх життєвих процесах, побудові скелету та зубів, діяльності м’язів і тому повинні обов’язково бути присутніми в раціоні харчування людини. Через їх нестачу чи надлишок ми погано почуваємось і хворіємо на різні недуги.
Вони містяться:
Ø кальцій - у молочних продуктах;
Ø фосфор – у рибі, м’ясі, сирі, крупі, бобових;
Ø магній – у гречаній, віспяній крупі, пшоні, зеленому горошку, моркві, буряці, салаті, петрушці;
Ø натрій – у солі;
Ø калій – у м’ясі, рибі, крупі, картоплі, родзинках, шоколаді;
Ø залізо – у м’ясі, рибі, яйцях, печінці, нирках, бобових, пшоні, гречці;
Ø мідь – у печінці, морепродуктах, бобових, гречаній і вівсяній крупах, макаронах;
Ø йод – в морській рибі, морській капусті, морських водоростях, йодованій солі;
Ø  цинк – у м’ясі, яйцях, сирі, гречаній і вівсяній крупах.
Гра «Продукти-вітаміни».
Мудра Сова принесла продукти, але погляньте у якому вигляді. Напишіть навпроти назв вітамінів та мікроелементів по одній назві продукту, багатого на ці речовини.
Вітамін С - …(чорна смородина, полуниця…).
Вітамін А - …(морква, гарбуз…).
Кальцій - …(квасоля, салат…).
Фосфор - …(капуста, квасоля…).
Завдання мишеня.


Словникова робота із словом вітаміни.
-         Вітаміни. Це слово походить від латинського слова «віта» - життя. Назва ця не випадкова. Якщо вітамінів не вистачає, людина важко хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дитячого організму. В організм вітаміни потрапляють з їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни.


       Сценка  «Ми – корисні для людини».
Добрий день! Впізнали нас?
Ми – вітаміни.
Дуже корисні для людини.
Вітамін А. Я – вітамін А, сприяю росту, допомагаю нормальному зору. Мене багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі, гарбузі, риб’ячому жирі.
Вітамін В. А я – вітамін В, дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення. Міщусь в житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці.
Вітамін С. А я – вітамін С, запобігаю простуді, поліпшую кровообіг, сприяю росту, лікую цингу. Багата мною капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель, шипшина, хрін, часник,  лимон, чорна смородина.
Вітамін Д. А я – вітамін Д, зміцнюю кістки, запобігаю рахітові. Живу в молоці, печінці, риб’ячому жирі, житньому хлібі.
Вітамін Е. Я – вітамін Е. Беру участь в утворенні білків, тканинному диханні. Багаті мною рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна, арахісова, соєва, обліпихова). Деяка кількість є у м’ясі, жирі, яйцях, молоці.
              Хто дружить із нами буде –
              Всі незгоди позабуде.
              Виросте міцним, здоровим,
              Переможе всі хвороби.
-         Отже, діти, треба вживати різноманітну їжу, щоб збагатити свій організм вітамінами, необхідними для нормального росту і розвитку.

V Закріплення та осмислення знань.


   Валеологічна задача від Мудрої Сови.
-         Поміркуйте, чому одні продукти треба їсти щодня, інші – потроху і нечасто, а треті – зовсім не вживати. Наведіть приклади.
   Гра «Антивірус»
-         Вставте голосні у слова та прочитайте дуже корисні поради.
v Б . льш    к . р . сн . м .   є   . в . ч  .   й   фр . кт .
v Пр . д . кт.    з     в . с . к . м     вм . ст . м     ж . р . в    т .    ц . кр .    вж . в . й   п . м . рн . !

   Гра «Упізнай ».
-         З заплющеними очима діти розпізнають овоч чи фрукт на смак.
   Хвилинка-цікавинка.
-         За 70 років життя людина може з’їсти 6000-7000 кг м’яса і риби, 10000-12000 яєць. А індиче, куряче м’ясо та яловичина містять речовину триптофан, яка сприяє діяльності мозку і впливає на настрій людини. Тому ці продукти називають «щасливими».
   Гра «Прорекламуй продукт» (Робота в групах)
-         Доведіть корисність та цінність певного продукту і презентуйте свою роботу всьому класу (продукти: риба, яйця, м’ясо).

Метод ПРЕС. Ми вважаємо, що …
                       Тому що …
                       Приклад, …
                       Висновок: отже, ми вважаємо, що …
VI  Підсумок уроку
   Рефлексія
-         Я дізнався …, я зрозумів …, навчився …, повторив …, запам’ятав …, зацікавився … .
   Гра «Плутанка»
Утворіть прислів’я. Як ви його розумієте?



Правильне харчування - запорука здоров’я.

Нагородження   учнів.

Немає коментарів:

Дописати коментар